2-Series Affordable Portable 3894760 Serving Counter Stainless Steel Construction
Vollrath/Anvel 3894760 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station is designed for serving hot food in a buffet style setting. It features a four-well configuration, each equipped with a 525-watt heating element. The unit is constructed with a black vinyl-clad 20-gauge carbon steel base and includes a buffet style breath guard with lights. The enclosed base provides storage with sliding doors, and the station is mounted on four swivel casters, two of which are braked for stability.
Specifications
- Model: 3894760
- Weight: 393.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 120V
- Amperage: 25.8 amps
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
- Plug Type: NEMA 5-50P
Applications
- Serving hot meals in buffet lines
- Maintaining food temperature in catering events
- Providing hot food service in institutional cafeterias
- Supporting food service operations in hotels
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station
- (4) well
- 60"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- enclosed base with sliding doors for storage
- manual control for each 525 watts well
- black vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120v/60/1-ph
- 25.8 amps
- cord with NEMA 5-50P
- cULus
- NSF Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | 3894760 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 393.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 60.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Pan Capacity | (4) pan |
| Type | mobile |
| Design | enclosed base |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Working Height | 35" |
| Well Type | open well |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
|
|
