2-Series Affordable Portable™ 38950 Serving Counter Stainless Steel Construction
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Vollrath/Anvel 38950 Serving Counter, Cold Food
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is a non-refrigerated cold food station designed for food service applications. It is constructed with a vinyl-clad, 20-gauge carbon steel body and features a seamless one-piece 20 gauge 300 series stainless steel work surface. The unit includes a buffet-style acrylic breath guard and is equipped with locking casters for mobility.
Specifications
- Weight: 148.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 59.00 x 39.50 in
- Material: 20-gauge carbon steel and 300 series stainless steel
- Drain size: 1 inch
- Electrical: 120V
Applications
- Displaying chilled salads in buffet lines
- Serving cold appetizers in catering events
- Presenting desserts in hotel banquet settings
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Cold Food Station
- non-refrigerated
- (3) pan
- 46"W x 39-1/2"D x 35"H
- 6"deep stainless well with 1" drain
- 35"H work surface
- includes buffet style acrylic breath guard with 12" clearance
- walnut woodgrain finish solid base
- (4) locking casters
- NSF
- Made in USA (contact Vollrath for lead time)
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 38950 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 148.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 46.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 39.50 |
| Base Finish | wood |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Mobile or Stationary | mobile |
| Cooling Type | ice cooled |
| Top Construction | stainless steel top |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Base Design | fully enclosed |
| Working Height | 35" |
| Base Construction | vinyl covered steel |
|
|
