2-Series Affordable Portable 3895046 Serving Counter Compact Design
Vollrath/Anvel 3895046 Serving Counter, Cold Food
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is a non-refrigerated cold food station designed for use in food service environments. It is constructed with a vinyl-clad, 20-gauge carbon steel body and features a seamless one-piece 20-gauge 300 series stainless steel work surface. The unit includes a buffet style acrylic breath guard and is equipped with a 6" deep stainless well with a 1" drain for easy cleanup.
Specifications
- Weight: 275.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 59.00 x 39.50 in
- Voltage: 120V
- Amperage: 6 amps
- Material: 20-gauge carbon steel and 300 series stainless steel
Applications
- Displaying cold dishes in buffet settings
- Serving chilled salads in cafeteria lines
- Holding cold desserts in catering events
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Cold Food Station
- non-refrigerated
- (3) pan
- 46"W x 39-1/2"D x 35"H
- 6"deep stainless well with 1" drain
- 35"H work surface
- includes buffet style acrylic breath guard with 12" clearance & (3) lights (bulbs not included)
- walnut woodgrain finish solid base
- cord & 5-15P
- 6amps
- 120v/60/1-ph
- (4) locking casters
- UL
- NSF
- Made in USA (contact Vollrath for lead time)
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 3895046 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 275.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 46.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 39.50 |
| Base Finish | wood |
| Top Construction | stainless steel top |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Mobile or Stationary | mobile |
| Cooling Type | ice cooled |
| Base Construction | vinyl covered steel |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Base Design | fully enclosed |
| Working Height | 35" |
|
|
