2-Series Affordable Portable 38951 Serving Counter Stainless Steel Construction
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Vollrath/Anvel 38951 Serving Counter, Cold Food
This serving counter is a non-refrigerated cold food station designed for use in food service environments. It is constructed from vinyl-clad, 20-gauge carbon steel with foamed-in-place polyurethane foam insulation. The unit features a seamless one-piece 20 gauge 300 series stainless steel work surface and includes a 1" drain for easy clean-up. The model comes with an open storage base and is equipped with locking casters for mobility.
Specifications
- Weight: 200.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 59.00 x 39.50 in
- Material: 20-gauge carbon steel
- Work surface: 20 gauge 300 series stainless steel
- Drain size: 1 inch
Applications
- Displaying cold dishes in buffet lines
- Storing chilled ingredients in catering services
- Serving cold appetizers in event venues
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Cold Food Station
- non-refrigerated
- (3) pan
- 46"W x 39-1/2"D x 35"H
- 6"deep stainless well with 1" drain
- 35"H work surface
- includes buffet style acrylic breath guard with 12" clearance
- walnut woodgrain finish open storage base
- (4) locking casters
- NSF
- Made in USA (contact Vollrath for lead time)
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 38951 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 200.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 46.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 39.50 |
| Cooling Type | ice cooled |
| Base Finish | wood |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Top Construction | stainless steel top |
| Working Height | 35" |
| Base Construction | vinyl covered steel |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Mobile or Stationary | mobile |
| Base Design | open rear |
|
|
