2-Series Affordable Portable 3895146 Serving Counter Stainless Steel
Vollrath/Anvel 3895146 Serving Counter, Cold Food
This serving counter is a non-refrigerated cold food station designed for use in food service environments. It is constructed from vinyl-clad, 20-gauge carbon steel with a seamless one-piece 20-gauge 300 series stainless steel work surface. The unit features foamed-in-place polyurethane foam insulation and includes a buffet style acrylic breath guard. It is equipped with locking casters for mobility and a 1-inch drain for easy cleanup.
Specifications
- Dimensions: 46.00 x 59.00 x 39.50 in
- Weight: 289.00 lbs
- Voltage: 120V
- Amperage: 6 amps
- Material: 20-gauge carbon steel and 300 series stainless steel
Applications
- Displaying cold food items in buffet settings
- Serving chilled dishes in cafeteria lines
- Holding cold desserts in catering events
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Cold Food Station
- non-refrigerated
- (3) pan
- 46"W x 39-1/2"D x 35"H
- 6"deep stainless well with 1" drain
- 35"H work surface
- includes buffet style acrylic breath guard with 12" clearance & (3) lights (bulbs not included)
- walnut woodgrain finish open storage base
- cord & 5-15P
- 6amps
- 120v/60/1-ph
- (4) locking casters
- UL
- NSF
- Made in USA (contact Vollrath for lead time)
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 3895146 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 289.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 46.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 39.50 |
| Cooling Type | ice cooled |
| Working Height | 35" |
| Base Finish | wood |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Top Construction | stainless steel top |
| Base Design | open rear |
| Base Construction | vinyl covered steel |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Mobile or Stationary | mobile |
|
|
