2-Series Affordable Portable 3895246 Serving Counter Lightweight Design
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Vollrath/Anvel 3895246 Serving Counter, Cold Food
This serving counter is a non-refrigerated cold food station designed for use in food service environments. It is constructed with a vinyl-clad, 20-gauge carbon steel body and features a seamless one-piece 20-gauge 300 series stainless steel work surface. The unit includes a buffet style acrylic breath guard and is equipped with a storage base with sliding doors. It is mounted on locking casters for mobility.
Specifications
- Weight: 293.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 59.00 x 39.50 in
- Voltage: 120V
- Amperage: 6 amps
- Material: 20-gauge carbon steel and 300 series stainless steel
Applications
- Displaying cold dishes in buffet settings
- Serving chilled foods in cafeteria environments
- Storing cold appetizers in catering events
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Cold Food Station
- non-refrigerated
- (3) pan
- 46"W x 39-1/2"D x 35"H
- 6"deep stainless well with 1" drain
- 35"H work surface
- includes buffet style acrylic breath guard with 12" clearance & (3) lights (bulbs not included)
- walnut woodgrain finish storage base with sliding doors
- cord & 5-15P
- 6amps
- 120v/60/1-ph
- (4) locking casters
- UL
- NSF
- Made in USA (contact Vollrath for lead time)
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 3895246 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 293.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 46.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 39.50 |
| Base Finish | wood |
| Top Construction | stainless steel top |
| Cooling Type | ice cooled |
| Mobile or Stationary | mobile |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Base Construction | vinyl covered steel |
| Working Height | 35" |
| Base Design | fully enclosed |
| Pan Capacity | (3) pan |
|
|
