2-Series Affordable Portable™ 38960 Serving Counter Lightweight Design
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Vollrath/Anvel 38960 Serving Counter, Cold Food
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter model 38960 is a non-refrigerated cold food station designed for use in food service environments. It is constructed from vinyl-clad, 20-gauge carbon steel with a seamless one-piece 20 gauge 300 series stainless steel work surface. The unit includes a buffet style acrylic breath guard and is equipped with locking casters for mobility. The serving counter is made to order and cannot be canceled or returned.
Specifications
- Weight: 170.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 59.00 x 39.50 in
- Material: 20-gauge carbon steel and 300 series stainless steel
- Drain: 1" (2.54 cm) for easy clean-up
- Includes buffet style acrylic breath guard
Applications
- Displaying cold dishes in buffet settings
- Serving chilled salads in cafeteria lines
- Holding cold appetizers in catering events
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Cold Food Station
- non-refrigerated
- (4) pan
- 60"W x 39-1/2"D x 35"H
- 6"deep stainless well with 1" drain
- 35"H work surface
- includes buffet style acrylic breath guard with 12" clearance
- walnut woodgrain finish solid base
- (4) locking casters
- NSF
- Made in USA (contact Vollrath for lead time)
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 38960 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 170.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 60.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 39.50 |
| Base Finish | wood |
| Top Construction | stainless steel top |
| Pan Capacity | (4) pan |
| Mobile or Stationary | mobile |
| Cooling Type | ice cooled |
| Base Construction | vinyl covered steel |
| Working Height | 35" |
| Base Design | fully enclosed |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
|
|
