2-Series Affordable Portable 38962 Serving Counter with Stainless Steel Top
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Vollrath/Anvel 38962 Serving Counter, Cold Food
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is a non-refrigerated cold food station designed for food service applications. It features a 4-pan capacity with a 6-inch deep stainless steel well and a 1-inch drain for easy cleanup. The unit includes a buffet style acrylic breath guard and a walnut woodgrain finish storage base with sliding doors. It is constructed with vinyl-clad, 20-gauge carbon steel and polyurethane foam insulation.
Specifications
- Weight: 208.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 59.00 x 39.50 in
- Material: 20-gauge carbon steel with stainless steel work surface
- Drain size: 1 inch
- Includes: Buffet style acrylic breath guard
Applications
- Displaying chilled foods in buffet settings
- Serving cold dishes in cafeteria environments
- Storing prepared salads in catering operations
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Cold Food Station
- non-refrigerated
- (4) pan
- 60"W x 39-1/2"D x 35"H
- 6"deep stainless well with 1" drain
- 35"H work surface
- includes buffet style acrylic breath guard with 12" clearance
- walnut woodgrain finish storage base with sliding doors
- (4) locking casters
- NSF
- Made in USA (contact Vollrath for lead time)
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | 38962 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 208.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 60.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 39.50 |
| Base Finish | wood |
| Top Construction | stainless steel top |
| Pan Capacity | (4) pan |
| Mobile or Stationary | mobile |
| Cooling Type | ice cooled |
| Base Construction | vinyl covered steel |
| Working Height | 35" |
| Base Design | fully enclosed |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
|
|
