2-Series Affordable Portable R38714 Serving Counter Stainless Steel Construction
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Vollrath/Anvel R38714 Serving Counter, Cold Food
The 2-Series Affordable Portable™ R38714 is a refrigerated cold food serving counter designed for use in food service environments. Constructed from vinyl-clad, 20-gauge carbon steel, it features a fully enclosed clear acrylic Buffet NSF2 breath guard to protect food. The unit is equipped with a foamed-in-place polyurethane insulation for efficiency and performance, and utilizes R290 refrigerant with a lower Global Warming Potential.
Specifications
- Weight: 350.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 59.00 x 39.50 in
- Voltage: 120v/60/1-ph
- Plug Type: NEMA 5-15P
- Material: Vinyl-clad, 20-gauge carbon steel
- Refrigerant: R290
The serving counter features a 1" integral drain for easy cleanup.
Applications
- Displaying chilled food items in cafeteria settings
- Storing cold dishes in buffet lines
- Maintaining freshness of salads and desserts in catering events
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year. Refrigeration compressors have a warranty period of 5 years. In all cases, the warranty runs from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Refrigerated Cold Food Pan with black wrapper with easy access fully enclosed clear acrylic Buffet NSF2 breath guard
- 12" clearance
- 46"W x 39-1/2"D x 35"H
- with locking casters
- open storage base
- 3-pan size
- 6" deep stainless well
- 1" drain
- MTO-15 working days plus day for order entry
- 120v/60/1-ph
- NEMA 5-15P
- UL
- NSF
- Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | R38714 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 350.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 46.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 39.50 |
| Base Finish | black |
| Top Construction | stainless steel top |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Cooling Type | refrigerated |
| Working Height | 35" |
| Base Construction | vinyl covered steel |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Mobile or Stationary | mobile |
| Base Design | open rear |
|
|
