2-Series Affordable Portable™ R3871660 Serving Counter Stainless Steel Construction
Vollrath/Anvel R3871660 Serving Counter, Cold Food
The 2-Series Affordable Portable™ R3871660 is a refrigerated cold food serving counter designed for efficient food service operations. Constructed from vinyl-clad, 20-gauge carbon steel, it features a solid base and accommodates a 4-pan size. The unit is equipped with a fully enclosed clear acrylic Buffet NSF2 Certified breath guard to protect food from contamination.
Specifications
- Weight: 586.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 59.00 x 39.50 in
- Voltage: 120V
- Refrigerant: R290
- Insulation: Foamed-in-place polyurethane
- Drain: 1" integral
- Plug Type: NEMA 5-15P
This serving counter utilizes R290 refrigerant, which has a lower Global Warming Potential (GWP) than many previously-used refrigerants.
Applications
- Displaying chilled salads in buffet settings
- Storing cold desserts in cafeteria lines
- Serving fresh fruits in hotel breakfast areas
- Maintaining cold beverages in catering events
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year. Refrigeration compressors have a warranty period of 5 years. For full warranty details, please refer to vollrathfoodservice.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Refrigerated Cold Food Pan with lights
- (bulbs not included)
- 120v/60/1-ph
- with black wrapper with easy access fully enclosed clear acrylic Buffet NSF2 Certified breath guard
- 12" clearance
- 60"W x 39-1/2"D x 35"H
- solid base
- 4-pan size
- 6" dp stainless well
- 1" drain
- MTO-15 working days plus day for order entry
- with locking casters
- 120v/60/1-ph
- NEMA 5-15P
- UL
- NSF
- Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | R3871660 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 586.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 60.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 39.50 |
| Base Finish | black |
| Cooling Type | refrigerated |
| Top Construction | stainless steel top |
| Base Design | fully enclosed |
| Pan Capacity | (4) pan |
| Base Construction | vinyl covered steel |
| Working Height | 35" |
| Mobile or Stationary | mobile |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
|
|
