2-Series Affordable Portable™ R38716 Serving Counter Stainless Steel Construction
Vollrath/Anvel R38716 Serving Counter, Cold Food
The 2-Series Affordable Portable™ R38716 is a refrigerated cold food serving counter designed for use in food service environments. It is constructed from vinyl-clad, 20-gauge carbon steel and features a solid base with a 4-pan capacity. The unit is equipped with a clear acrylic Buffet NSF2 Certified breath guard to protect food from contaminants. It uses R290 refrigerant and includes foamed-in-place polyurethane insulation for improved efficiency.
Specifications
- Weight: 400.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 35.00 x 39.50 in
- Voltage: 120V
- Refrigerant: R290
- Pan Capacity: 4-pan size
- Drain Size: 1 inch
Applications
- Displaying chilled foods in buffet settings
- Keeping salads and cold dishes at serving temperature in cafeterias
- Storing cold desserts in catering operations
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year. Refrigeration compressors have a warranty period of 5 years. The warranty runs from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Refrigerated Cold Food Pan with black wrapper with easy access fully enclosed clear acrylic Buffet NSF2 Certified breath guard
- 12" clearance
- 60"W x 39-1/2"D x 35"H
- solid base
- 4-pan size
- 6" deep stainless well
- 1" drain
- MTO-10 working days plus day for order entry
- with locking casters
- 120v/60/1-ph
- NEMA 5-15P
- UL
- NSF
- Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | R38716 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 400.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 35.00 x 60.00 x 39.50 inches |
| Height | 35.00 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 39.50 |
| Base Finish | black |
| Cooling Type | refrigerated |
| Top Construction | stainless steel top |
| Base Design | fully enclosed |
| Pan Capacity | (4) pan |
| Base Construction | vinyl covered steel |
| Working Height | 35" |
| Mobile or Stationary | mobile |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
|
|
