2-Series Affordable Portable R3871546 Serving Counter Stainless Steel Top
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Vollrath/Anvel R3871546 Serving Counter, Cold Food
The 2-Series Affordable Portable™ R3871546 is a refrigerated cold food serving counter. It is constructed from vinyl-clad, 20-gauge carbon steel and features a storage base with sliding doors. This unit is designed to hold and display cold food items, utilizing R290 refrigerant for efficient cooling. It includes a clear acrylic NSF2 buffet breath guard to protect food from contaminants.
Specifications
- Weight: 360.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 59.00 x 39.50 in
- Voltage: 120v/60/1-ph
- Refrigerant: R290
- Material: Vinyl-clad, 20-gauge carbon steel
- Insulation: Foamed-in-place polyurethane
Applications
- Displaying cold dishes in buffet settings
- Storing chilled salads in cafeteria lines
- Maintaining cold appetizers in catering events
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year. Refrigeration compressors have a warranty period of 5 years. In all cases, the warranty runs from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Refrigerated Cold Food Pan with lights
- (bulbs not included)
- 120v/60/1-ph
- with black wrapper with easy access fully enclosed clear acrylic Buffet NSF2 breath guard
- 12" clearance
- 46"W x 39-1/2"D x 35"H
- storage base with sliding doors
- 3-pan size
- 6" deep stainless well
- 1" drain
- MTO-15 working days plus day for order entry
- with locking casters
- 120v/60/1-ph
- NEMA 5-15P
- UL
- NSF
- Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | R3871546 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 360.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 46.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 39.50 |
| Base Finish | black |
| Cooling Type | refrigerated |
| Top Construction | stainless steel top |
| Base Design | fully enclosed |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Base Construction | vinyl covered steel |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Mobile or Stationary | mobile |
| Working Height | 35" |
|
|
