2-Series Affordable Portable R38715 Serving Counter Stainless Steel Construction
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Vollrath/Anvel R38715 Serving Counter, Cold Food
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter, model R38715, is a refrigerated cold food station designed for efficient food service operations. Constructed from vinyl-clad, 20-gauge carbon steel, this unit features a mechanically refrigerated cold well and a clear acrylic Buffet NSF2 breath guard to maintain food safety. The counter is equipped with a storage base with sliding doors and is designed to accommodate a 3-pan size configuration.
Specifications
- Weight: 258.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 59.00 x 39.50 in
- Voltage: 120V
- Material: 20-gauge carbon steel
- Refrigerant: R290
Applications
- Serving chilled salads and desserts in buffet settings
- Maintaining cold storage for prepared foods in catering events
- Displaying cold beverages in cafeteria environments
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year. Refrigeration compressors have a warranty period of 5 years. In all cases, the warranty runs from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Refrigerated Cold Food Pan with black wrapper with easy access fully enclosed clear acrylic Buffet NSF2 breath guard
- 12" clearance
- 46"W x 39-1/2"D x 35"H
- storage base with sliding doors
- 3-pan size
- 6" deep stainless well
- 1" drain
- MTO-15 working days plus day for order entry
- with locking casters
- 120v/60/1-ph
- NEMA 5-15P
- UL
- NSF
- Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | R38715 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 258.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 46.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 39.50 |
| Base Finish | black |
| Cooling Type | refrigerated |
| Top Construction | stainless steel top |
| Base Design | fully enclosed |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Base Construction | vinyl covered steel |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Mobile or Stationary | mobile |
| Working Height | 35" |
|
|
