2-Series Affordable Portable™ R3871760 Serving Counter Stainless Steel
Vollrath/Anvel R3871760 Serving Counter, Cold Food
The Vollrath/Anvel R3871760 is a serving counter designed for cold food storage and display. It is constructed from vinyl-clad, 20-gauge carbon steel and features a refrigerated cold food station with a 4-pan capacity. The unit includes a NSF2 cafeteria-style acrylic breath guard to protect food from contaminants and utilizes R290 refrigerant for efficient cooling.
Specifications
- Weight: 400.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 59.00 x 39.50 in
- Voltage: 120V
- Refrigerant: R290
- Material: Vinyl-clad, 20-gauge carbon steel
- Insulation: Foamed-in-place polyurethane
The unit features an integral 1" drain for easy cleanup and includes locking casters for stability.
Applications
- Displaying chilled food items in cafeteria settings
- Storing cold dishes in buffet lines
- Preserving freshness of salads in restaurant kitchens
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship, with an additional four years on the compressor. For full warranty details, please refer to vollrathfoodservice.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Refrigerated Cold Food Pan with lights
- (bulbs not included)
- 120v/60/1-ph
- with black wrapper with easy access fully enclosed clear acrylic Buffet NSF2 Certified breath guard
- 12" clearance
- 60"W x 39-1/2"D x 35"H
- open storage base
- 4-pan size
- 6" deep stainless well
- 1" drain
- MTO-15 working days plus day for order entry
- with locking casters
- 120v/60/1-ph
- NEMA 5-15P
- UL
- NSF
- Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | R3871760 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 400.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 60.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 39.50 |
| Base Finish | black |
| Top Construction | stainless steel top |
| Pan Capacity | (4) pan |
| Cooling Type | refrigerated |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
| Base Construction | vinyl covered steel |
| Working Height | 35" |
| Mobile or Stationary | mobile |
| Base Design | open rear |
|
|
