2-Series Affordable Portable™ R38718 Serving Counter with Stainless Steel Top
Vollrath/Anvel R38718 Serving Counter, Cold Food
The 2-Series Affordable Portable™ R38718 is a refrigerated cold food serving counter designed for use in food service environments. It is constructed from vinyl-clad, 20-gauge carbon steel and features a fully enclosed clear acrylic Buffet NSF2 Certified breath guard. The unit is equipped with a storage base with sliding doors and is designed to accommodate a 4-pan size setup.
Specifications
- Weight: 332.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 59.00 x 39.50 in
- Voltage: 120V
- Refrigerant: R290
- Insulation: Foamed-in-place polyurethane
This serving counter utilizes R290 refrigerant, which has a lower Global Warming Potential (GWP) than many previously-used refrigerants.
Applications
- Displaying chilled food items in cafeteria settings
- Storing fresh ingredients in commercial kitchen operations
- Serving cold dishes in buffet lines
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship, with an additional four years on the compressor. For full warranty details, please refer to vollrathfoodservice.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Refrigerated Cold Food Pan with black wrapper with easy access fully enclosed clear acrylic Buffet NSF2 Certified breath guard
- 12" clearance
- 60"W x 39-1/2"D x 35"H
- Storage base with sliding doors
- 4-pan size
- 6" deep stainless well
- 1" drain
- MTO-15 working days plus day for order entry
- With locking casters
- 120v/60/1-ph
- NEMA 5-15P
- UL
- NSF
- Made in USA
- Made to order
- Cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | R38718 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 332.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 60.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 39.50 |
| Base Finish | black |
| Cooling Type | refrigerated |
| Top Construction | stainless steel top |
| Base Design | fully enclosed |
| Pan Capacity | (4) pan |
| Base Construction | vinyl covered steel |
| Working Height | 35" |
| Mobile or Stationary | mobile |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
|
|
