2-Series Affordable Portable™ R38735 Serving Counter Stainless Steel Construction
Vollrath/Anvel R38735 Serving Counter, Cold Food
The R38735 model from the 2-Series Affordable Portable™ line is a refrigerated cold food serving counter. It is constructed with a vinyl-clad, 20-gauge carbon steel and features a granite wrapper. The unit is equipped with a fully enclosed clear acrylic Buffet NSF2 breath guard to protect food from germs. The serving counter is designed to efficiently maintain the temperature of cold food items.
Specifications
- Weight: 360.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 59.00 x 39.50 in
- Voltage: 120V
- Refrigerant: R290
- Insulation: Foamed-in-place polyurethane
The R38735 serving counter utilizes R290 refrigerant, which has a lower Global Warming Potential (GWP) than many previously-used refrigerants.
Applications
- Displaying chilled beverages in bar and cafe settings
- Keeping salads and cold dishes at serving temperature in buffet lines
- Storing fresh ingredients in commercial deli operations
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year. Refrigeration compressors have a warranty period of 5 years. In all cases, the warranty runs from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Refrigerated Cold Food Pan with granite wrapper with easy access fully enclosed clear acrylic Buffet NSF2 breath guard
- 12" clearance
- 46"W x 39-1/2"D x 35"H
- Storage base with sliding doors
- 3-pan size
- 6" deep stainless well
- 1" drain
- MTO-15 working days plus day for order entry
- With locking casters
- 120v/60/1-ph
- NEMA 5-15P
- UL
- NSF
- Made in USA
- Made to order
- Cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | R38735 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 360.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 46.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 39.50 |
| Mobile or Stationary | mobile |
| Cooling Type | refrigerated |
| Base Finish | granite |
| Top Construction | stainless steel top |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Base Design | fully enclosed |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Base Construction | vinyl covered steel |
| Working Height | 35" |
|
|
