2-Series Affordable Portable R3873546 Serving Counter Stainless Steel Construction
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Vollrath/Anvel R3873546 Serving Counter, Cold Food
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is a refrigerated cold food station designed to maintain the temperature of chilled food items. Constructed with vinyl-clad, 20-gauge carbon steel, this unit features a granite wrapper and an NSF2 cafeteria-style acrylic breath guard to protect food from contaminants. It includes a storage base with sliding doors and is equipped with foamed-in-place polyurethane insulation for efficient performance.
Specifications
- Weight: 360.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 59.00 x 39.50 in
- Voltage: 120V
- Refrigerant: R290
- Material: Vinyl-clad, 20-gauge carbon steel
- Insulation: Foamed-in-place polyurethane
Applications
- Maintaining chilled food items in cafeteria settings
- Storing cold dishes in buffet lines
- Displaying salads and desserts in catering events
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year. Refrigeration compressors have a warranty period of 5 years.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Refrigerated Cold Food Pan with granite wrapper with easy access fully enclosed clear acrylic Buffet NSF2 breath guard
- 12" clearance
- 46"W x 39-1/2"D x 35"H
- Storage base with sliding doors
- 3-pan size
- 6" deep stainless well
- 1" drain
- MTO-15 working days plus day for order entry
- With locking casters
- 120v/60/1-ph
- NEMA 5-15P
- UL
- NSF
- Made in USA
- Made to order
- Cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | R3873546 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 360.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 46.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 39.50 |
| Mobile or Stationary | mobile |
| Cooling Type | refrigerated |
| Base Finish | granite |
| Top Construction | stainless steel top |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Base Design | fully enclosed |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Base Construction | vinyl covered steel |
| Working Height | 35" |
|
|
