2-Series Affordable Portable R3873860 Serving Counter Stainless Steel Construction
Vollrath/Anvel R3873860 Serving Counter, Cold Food
The 2-Series Affordable Portable™ R3873860 is a refrigerated cold food serving counter designed for efficient food service operations. Constructed from vinyl-clad, 20-gauge carbon steel, it features a granite wrapper and a fully enclosed clear acrylic Buffet NSF2 Certified breath guard. The unit is equipped with a storage base with sliding doors and has a 4-pan capacity.
Specifications
- Weight: 400.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 59.00 x 39.50 in
- Voltage: 120v/60/1-ph
- Refrigerant: R290
- Insulation: Foamed-in-place polyurethane
- Drain: 1" integral
- Cord Length: 8 ft (2.4 m) with NEMA 5-15P plug
Applications
- Displaying chilled foods in cafeteria settings
- Storing cold dishes in buffet lines
- Maintaining freshness of ingredients in catering events
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year. Refrigeration compressors have a warranty period of 5 years. In all cases, the warranty runs from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Refrigerated Cold Food Pan with lights
- (bulbs not included)
- 120v/60/1-ph
- with granite wrapper with easy access fully enclosed clear acrylic Buffet NSF2 Certified breath guard
- 12" clearance
- 60"W x 39-1/2"D x 35"H
- with storage base with sliding doors
- 4-pan size
- 6" dp stainless well
- 1" drain
- MTO-15 working days plus day for order entry
- with locking casters
- 120v/60/1-ph
- NEMA 5-15P
- UL
- NSF
- Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | R3873860 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 400.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 60.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 39.50 |
| Mobile or Stationary | mobile |
| Cooling Type | refrigerated |
| Base Finish | granite |
| Top Construction | stainless steel top |
| Pan Capacity | (4) pan |
| Base Design | fully enclosed |
| Working Height | 35" |
| Base Construction | vinyl covered steel |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
|
|
