2-Series Affordable Portable™ T387082 Serving Counter with Stainless Steel Top
Vollrath/Anvel T387082 Serving Counter, Hot Food, Electric
The Vollrath/Anvel T387082 is a serving counter designed for hot food service. It features a durable construction with a black vinyl-clad 20-gauge carbon steel base and a 20-gauge 300 series stainless steel work surface. The unit includes three thermoset wells with high-efficiency 480W in-water heating elements, each controlled by individual manual dial controls. The serving counter is equipped with a buffet-style breath guard and an enclosed base with a storage opening.
Specifications
- Model: T387082
- Weight: 303.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 208-240v/60/1-ph
- Amperage: 8.7-10 amps
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel and 300 series stainless steel
- Power Cord: 8 ft. with NEMA 6-15P plug
Applications
- Maintaining hot food temperatures in buffet lines
- Serving hot meals in cafeteria settings
- Providing heated food service in catering events
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station Deluxe
- (3) well
- 46"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- with buffet style breath guard
- enclosed base with storage opening
- individual manual dial controls for each 480 watts thermoset sealed well (no spillage pans required)
- manifold drain
- black vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 208-240v/60/1-ph
- 8.7-10 amps
- NEMA 6-15P
- cULus
- NSF
- Made in USA (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | T387082 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 303.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 46.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Design | open cabinet base |
| Well Type | sealed well |
| Working Height | 35" |
|
|
