2-Series Affordable Portable T387292 Serving Counter Stainless Steel
Vollrath/Anvel T387292 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is a hot food station designed for efficient food service operations. It features a durable construction with a granite vinyl-clad 20-gauge carbon steel base and a 20-gauge stainless steel work surface. The unit includes three thermoset wells with individual manual dial controls, each capable of 600-800 watts, and a manifold drain system. The serving counter is equipped with a buffet-style breath guard and an enclosed base with sliding doors for storage.
Specifications
- Weight: 303.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 208-240V/60/1-ph
- Amperage: 8.7-10 amps
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel base
- Work Surface: 20-gauge stainless steel
- Power Cord: NEMA 6-15P
Applications
- Maintaining hot food temperatures in buffet lines
- Serving prepared dishes in cafeterias
- Storing and displaying hot meals in catering events
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year. In all cases, the warranty runs from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station Deluxe
- (3) well
- 46"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- with buffet style breath guard
- enclosed base with sliding doors for storage
- individual manual dial controls for each 600-800 watt thermoset sealed well (no spillage pans required)
- manifold drain
- granite vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 208-240v/60/1-ph
- 8.7-10 amps
- cord with NEMA 6-15P
- cULus
- NSF
- Made in USA (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | T387292 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 303.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 46.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Well Type | sealed well |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Design | enclosed base |
| Working Height | 35" |
|
|
