2-Series Affordable Portable T38729464 Serving Counter Stainless Steel
Vollrath/Anvel T38729464 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is designed for hot food service applications. It features a durable construction with a granite vinyl-clad 20 gauge carbon steel base and a 20 gauge 300 series stainless steel work surface. This model includes three thermoset wells with high-efficiency in-water heating elements, each controlled by individual manual dials. The unit is equipped with a buffet style breath guard with lighting capability, though bulbs are not included.
Specifications
- Model: T38729464
- Weight: 303.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 120/208-240v/60/1-ph
- Amperage: 12.9-14.2 amps
- Material: Vinyl-clad carbon steel and stainless steel
- Heating Element: 600-800 watt thermoset sealed wells
Applications
- Keeping prepared meals at serving temperature in restaurant kitchens
- Serving hot food in buffet-style settings
- Maintaining hot food temperatures in catering events
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year from the date of the end user’s original purchase found on the receipt. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station Deluxe
- (3) well
- 46"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- enclosed base with sliding doors for storage
- individual manual dial controls for each 600-800 watt thermoset sealed well (no spillage pans required)
- manifold drain
- granite vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120/208-240v/60/1-ph
- 12.9-14.2 amps
- cord with NEMA 5-14-20P
- cULus
- NSF
- Made in USA (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | T38729464 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 303.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 46.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Well Type | sealed well |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Design | enclosed base |
| Working Height | 35" |
|
|
