2-Series Affordable Portable T3877060 Serving Counter Stainless Steel
Vollrath/Anvel T3877060 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter, model T3877060, is a hot food station designed for efficient food service operations. It features a 4-well configuration with a buffet-style breath guard equipped with lights. The unit is constructed with a cherry woodgrain vinyl-clad 20-gauge carbon steel base and includes individual manual dial controls for each thermoset sealed well, eliminating the need for spillage pans. The serving counter is equipped with manifold drains and is mounted on swivel casters for mobility.
Specifications
- Model: T3877060
- Weight: 324.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 120v/60/1-ph
- Amperage: 24.3 amps
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
Applications
- Maintaining hot food temperatures in buffet lines
- Serving hot meals in cafeteria settings
- Providing heated food options in catering events
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year from the date of the end user’s original purchase.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station Deluxe
- (4) well
- 60"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- with buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- enclosed base
- individual manual dial controls for each 480 watts thermoset sealed well (no spillage pans required)
- manifold drain
- cherry woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120v/60/1-ph
- 24.3 amps
- cord with NEMA 5-50P
- cULus
- NSF
- Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | T3877060 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 324.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 60.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Pan Capacity | (4) pan |
| Type | mobile |
| Well Type | sealed well |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Working Height | 35" |
| Design | enclosed base |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
|
|
