2-Series Affordable Portable T38770604 Serving Counter Stainless Steel
Vollrath/Anvel T38770604 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is designed for hot food service applications. It features a durable construction with a cherry woodgrain vinyl-clad 20-gauge carbon steel base and a 20-gauge 300 series stainless steel work surface. The unit includes four thermoset wells with individual manual dial controls, each capable of 600-800 watt heating, and does not require spillage pans due to the sealed well design. The serving counter is equipped with a buffet-style breath guard with lights and an enclosed base with manifold drains.
Specifications
- Model: T38770604
- Weight: 324.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 120/208-240v/60/1-ph
- Amperage: 15-16.3 amps
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
- Work Surface: 20-gauge 300 series stainless steel
- Power Cord: NEMA 14-30P
Applications
- Maintaining hot food temperatures in buffet settings
- Serving hot meals in cafeteria environments
- Providing hot food service in catering events
- Supporting food warming in institutional dining facilities
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station Deluxe
- (4) well
- 60"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- with buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- enclosed base
- individual manual dial controls for each 600-800 watt thermoset sealed well (no spillage pans required)
- manifold drain
- cherry woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120/208-240v/60/1-ph
- 15-16.3 amps
- cord with NEMA 14-30P
- cULus
- NSF
- Made in USA (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | T38770604 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 324.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 60.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Pan Capacity | (4) pan |
| Type | mobile |
| Well Type | sealed well |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Working Height | 35" |
| Design | enclosed base |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
|
|
