2-Series Affordable Portable T3877160 Serving Counter Stainless Steel Construction
Vollrath/Anvel T3877160 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Serving Counter, model T3877160, is designed for serving hot food in a buffet setting. It is constructed with a cherry woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base and features a sealed thermoset well with individual manual dial controls for each well. The unit includes a buffet style breath guard with lights and an enclosed base with a storage opening.
Specifications
- Weight: 586.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 120v/60/1-ph
- Amperage: 24.3 amps
- Material: Vinyl-clad 20 gauge carbon steel
- Casters: (4) 4" swivel casters, (2) braked
Applications
- Serving hot meals in buffet lines at catering events
- Maintaining food temperature in school cafeterias
- Providing hot food options in hotel breakfast areas
- Supporting food service operations in hospital cafeterias
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station Deluxe
- (4) well
- 60"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- with buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- enclosed base with storage opening
- individual manual dial controls for each 480 watts thermoset sealed well (no spillage pans required)
- manifold drain
- cherry woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120v/60/1-ph
- 24.3 amps
- cord with NEMA 5-50P
- cULus
- NSF
- Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | T3877160 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 586.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 60.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (4) pan |
| Working Height | 35" |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Design | enclosed storage base |
| Well Type | sealed well |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
|
|
