2-Series Affordable Portable™ T38771604 Serving Counter Stainless Steel
Vollrath/Anvel T38771604 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is a hot food station designed for efficient food service operations. It is constructed with a cherry woodgrain vinyl-clad 20-gauge carbon steel base and features a 20-gauge 300 series stainless steel work surface. The unit includes four thermoset wells with individual manual dial controls, each capable of 600-800 watts, and a manifold drain system. The serving counter is equipped with a buffet style breath guard with lights and an enclosed base with a storage opening.
Specifications
- Model: T38771604
- Weight: 338.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 120/208-240v/60/1-ph
- Amperage: 15-16.3 amps
- Material: Vinyl-clad carbon steel and stainless steel
- Casters: (4) 4" swivel casters (2 braked)
- Power Cord: NEMA 14-30P
Applications
- Maintaining hot food temperatures in buffet lines
- Serving hot meals in cafeteria settings
- Providing heated food options in catering events
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station Deluxe
- (4) well
- 60"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- with buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- enclosed base with storage opening
- individual manual dial controls for each 600-800 watt thermoset sealed well (no spillage pans required)
- manifold drain
- cherry woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120/208-240v/60/1-ph
- 15-16.3 amps
- cord with NEMA 14-30P
- cULus
- NSF
- Made in USA (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | T38771604 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 338.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 60.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (4) pan |
| Working Height | 35" |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Design | enclosed storage base |
| Well Type | sealed well |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
|
|
