2-Series Affordable Portable T38935464 Serving Counter Stainless Steel
Vollrath/Anvel T38935464 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station Deluxe is a serving counter designed for maintaining hot food temperatures in a buffet setting. It features a vinyl-clad, 20-gauge carbon steel construction with a stainless steel work surface. The unit includes three thermoset wells with individual manual dial controls, each providing 480 watts of heating power. The sealed wells eliminate the need for spillage pans, and the unit is equipped with a manifold drain for easy maintenance.
Specifications
- Model: T38935464
- Weight: 303.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 120/208-240v/60/1-ph
- Amperage: 12.9-14.2 amps
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
- Work Surface: 20 gauge 300 series stainless steel
Applications
- Maintaining hot food temperatures in buffet lines
- Serving hot meals in cafeteria settings
- Food service operations in catering events
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year from the date of the end user’s original purchase.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station Deluxe
- (3) well
- 46"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- enclosed base
- individual manual dial controls for each 480 watts thermoset sealed well (no spillage pans required)
- manifold drain
- walnut woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120/208-240v/60/1-ph
- 12.9-14.2 amps
- cord with NEMA 14-20P
- cULus
- NSF
- Made in USA (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | T38935464 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 303.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 46.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Well Type | sealed well |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Design | enclosed base |
| Working Height | 35" |
|
|
