2-Series Affordable Portable™ T389362 Hot Food Station 4-Slot Capacity
Vollrath/Anvel T389362 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station Deluxe is designed for maintaining the temperature of hot foods in a serving environment. It features three thermoset sealed wells, each with a 480-watt heating element, eliminating the need for spillage pans. Constructed from walnut woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel, this unit includes a buffet style breath guard and an enclosed base with storage opening. It operates on a 208-240v/60/1-ph electrical connection.
Specifications
- Model: T389362
- Weight: 303.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 208-240v/60/1-ph
- Amperage: 8.7-10 amps
- NEMA Plug: 6-15P
- Material: Vinyl-clad 20 gauge carbon steel
Applications
- Maintaining hot food temperatures in buffet lines
- Serving hot meals in cafeteria settings
- Holding prepared dishes at optimal serving temperature in catering events
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station Deluxe
- (3) well
- 46"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- with buffet style breath guard
- enclosed base with storage opening
- individual manual dial controls for each 480 watts thermoset sealed well (no spillage pans required)
- manifold drain
- walnut woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 208-240v/60/1-ph
- 8.7-10 amps
- NEMA 6-15P
- cULus
- NSF
- Made in USA (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | T389362 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 303.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 46.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Design | open cabinet base |
| Well Type | sealed well |
| Working Height | 35" |
|
|
