2-Series Affordable Portable T3893646 Hot Food Serving Counter 4-Pan Capacity
Vollrath/Anvel T3893646 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is a hot food station designed for efficient food service operations. Constructed with a vinyl-clad, 20-gauge carbon steel base, it features a stainless steel work surface and thermoset wells with high-efficiency heating elements. This model includes a buffet style breath guard with lights and an enclosed base with storage opening, making it suitable for various food service applications.
Specifications
- Model: T3893646
- Weight: 303.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 120v/60/1-ph
- Amperage: 18.3 amps
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
- Heating Element: 480 watts per well
- Casters: (4) 4" swivel casters (2) braked
Applications
- Maintaining hot food temperatures in buffet settings
- Serving hot meals in cafeteria lines
- Supporting catered events with hot food options
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station Deluxe
- (3) well
- 46"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- enclosed base with storage opening
- individual manual dial controls for each 480 watts thermoset sealed well (no spillage pans required)
- manifold drain
- walnut woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120v/60/1-ph
- 18.3 amps
- cord with NEMA 5-30P
- cULus
- NSF
- Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | T3893646 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 303.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 46.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Design | open cabinet base |
| Well Type | sealed well |
| Working Height | 35" |
|
|
