2-Series Affordable Portable T38937464 Serving Counter Stainless Steel Construction
Vollrath/Anvel T38937464 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is a hot food station designed for efficient food service operations. It is constructed with a vinyl-clad, 20-gauge carbon steel base and features a 20-gauge stainless steel work surface. The unit includes three thermoset wells with high-efficiency in-water heating elements, providing consistent heating without the need for spillage pans. The serving counter is equipped with a buffet style breath guard and an enclosed base with sliding doors for storage.
Specifications
- Model: T38937464
- Weight: 303.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 120/208-240V
- Amperage: 12.9-14.2 amps
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
- Casters: Four 4" swivel casters, two braked
Applications
- Maintaining hot food temperatures in buffet lines
- Serving hot meals in cafeteria settings
- Providing heated food options in catering events
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year from the date of the end user’s original purchase.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station Deluxe
- (3) well
- 46"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- enclosed base with sliding doors for storage
- individual manual dial controls for each 600-800 watt thermoset sealed well (no spillage pans required)
- manifold drain
- walnut woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120/208-240v/60/1-ph
- 12.9-14.2 amps
- cord with NEMA 5-14-20P
- cULus
- NSF
- Made in USA (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | T38937464 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 303.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 46.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Well Type | sealed well |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Design | enclosed base |
| Working Height | 35" |
|
|
