2-Series Affordable Portable™ T38945 Serving Counter with Stainless Steel Top
Vollrath/Anvel T38945 Serving Counter, Hot Food, Electric
This serving counter is constructed from vinyl-clad, 20-gauge carbon steel with a 20-gauge 300 series stainless steel work surface. It features thermoset wells with high-efficiency 480W in-water heating elements, allowing for efficient hot food service. The unit is equipped with a manifold drain and comes with a buffet style breath guard.
Specifications
- Weight: 326.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 120V
- Amperage: 16 amps
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
- Heating Element: 480W thermoset wells
Applications
- Maintaining hot food temperatures in buffet lines
- Serving hot meals in cafeteria settings
- Providing heated food service in event catering
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year from the date of the end user’s original purchase found on the receipt. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station Deluxe
- (4) well
- 60"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- with buffet style breath guard
- enclosed base
- individual manual dial controls for each 480 watts thermoset sealed well (no spillage pans required)
- manifold drain
- walnut woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120v/60/1-ph
- 16 amps
- cord with NEMA 5-20P
- cULus
- NSF
- Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | T38945 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 326.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 60.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Pan Capacity | (4) pan |
| Type | mobile |
| Well Type | sealed well |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Working Height | 35" |
| Design | enclosed base |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
|
|
