2-Series Affordable Portable™ T389452 Serving Counter Stainless Steel
Vollrath/Anvel T389452 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station Deluxe is a serving counter designed for holding and serving hot food. It features a 4-well configuration with individual manual dial controls for each thermoset sealed well, eliminating the need for spillage pans. The unit is constructed with a walnut woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base and includes a buffet style breath guard. It is equipped with a manifold drain and is mounted on swivel casters for mobility.
Specifications
- Model: T389452
- Weight: 326.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 208-240v/60/1-ph
- Amperage: 11.5-13.3 amps
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
- Power Cord: NEMA 6-20P
Applications
- Maintaining hot food at serving temperature in buffet lines
- Serving hot dishes in cafeteria settings
- Holding prepared meals in catering operations
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station Deluxe
- (4) well
- 60"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- with buffet style breath guard
- enclosed base
- individual manual dial controls for each 600-800 watt thermoset sealed well (no spillage pans required)
- manifold drain
- walnut woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 208-240v/60/1-ph
- 11.5-13.3 amps
- cord with NEMA 6-20P
- cULus
- NSF
- Made in USA (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | T389452 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 326.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 60.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Pan Capacity | (4) pan |
| Type | mobile |
| Well Type | sealed well |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Working Height | 35" |
| Design | enclosed base |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
|
|
