2-Series Affordable Portable™ T3894660 Serving Counter Stainless Steel
Vollrath/Anvel T3894660 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station Deluxe is a serving counter designed for maintaining hot food at optimal serving temperatures. It is constructed with a walnut woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base and features a buffet style breath guard with lights. The unit includes four thermoset sealed wells, each with individual manual dial controls, and a manifold drain system. The enclosed base provides a storage opening for added convenience.
Specifications
- Model: T3894660
- Weight: 389.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 120v/60/1-ph
- Amperage: 24.3 amps
- Material: Vinyl-clad 20 gauge carbon steel
- Casters: (4) 4" swivel casters (2) braked
Applications
- Maintaining hot food at serving temperature in buffet settings
- Providing hot meal service in cafeterias
- Supporting catering operations with portable hot food storage
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station Deluxe
- (4) well
- 60"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- with buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- enclosed base with storage opening
- individual manual dial controls for each 480 watts thermoset sealed well (no spillage pans required)
- manifold drain
- walnut woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120v/60/1-ph
- 24.3 amps
- cord with NEMA 5-50P
- cULus
- NSF
- Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | T3894660 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 389.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 60.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (4) pan |
| Working Height | 35" |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Design | enclosed storage base |
| Well Type | sealed well |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
|
|
