2-Series Affordable Portable™ T38946604 Hot Food Serving Counter with 4-Pan Capacity
Vollrath/Anvel T38946604 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Serving Counter, model T38946604, is a versatile unit designed for maintaining the temperature of prepared foods. Constructed with vinyl-clad, 20-gauge carbon steel and featuring a 20-gauge 300 series stainless steel work surface, this unit includes four thermoset wells with high-efficiency in-water heating elements. It is equipped with a buffet style breath guard and offers storage space within its enclosed base.
Specifications
- Weight: 389.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 120/208-240V
- Amperage: 15-16.3 amps
- Material: Vinyl-clad carbon steel and stainless steel
- Power Cord: NEMA 14-30P
Applications
- Maintaining hot food temperatures in buffet lines
- Serving hot meals in cafeteria settings
- Providing heated food service in catering operations
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station Deluxe
- (4) well
- 60"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- with buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- enclosed base with storage opening
- individual manual dial controls for each 600-800 watt thermoset sealed well (no spillage pans required)
- manifold drain
- walnut woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120/208-240v/60/1-ph
- 15-16.3 amps
- cord with NEMA 14-30P
- cULus
- NSF
- Made in USA (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | T38946604 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 389.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 60.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (4) pan |
| Working Height | 35" |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Design | enclosed storage base |
| Well Type | sealed well |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
|
|
