2-Series Affordable Portable T38947604 Hot Food Serving Counter Mobile Design
Vollrath/Anvel T38947604 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station Deluxe is a serving counter designed for maintaining hot food at serving temperature. Constructed with a walnut woodgrain vinyl-clad 20-gauge carbon steel base, it features four thermoset sealed wells with individual manual dial controls, eliminating the need for spillage pans. The unit includes a buffet-style breath guard with lights and an enclosed base with sliding doors for storage.
Specifications
- Model: T38947604
- Weight: 393.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 120/208-240v/60/1-ph
- Amperage: 15-16.3 amps
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
- Power Cord: NEMA 14-30P
Applications
- Maintaining hot food at serving temperature in buffet settings
- Storing prepared meals in commercial kitchens
- Serving hot dishes in catering events
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station Deluxe
- (4) well
- 60"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- enclosed base with sliding doors for storage
- individual manual dial controls for each 600-800 watt thermoset sealed well (no spillage pans required)
- manifold drain
- walnut woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120/208-240v/60/1-ph
- 15-16.3 amps
- cord with NEMA 14-30P
- cULus
- NSF
- Made in USA (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | T38947604 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 393.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 60.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Pan Capacity | (4) pan |
| Type | mobile |
| Well Type | sealed well |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Working Height | 35" |
| Design | enclosed base |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
|
|
