Winco MSBW-08M Fryer Basket Medium Mesh
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Winco MSBW-08M Fryer Basket Medium Mesh
This product is a fryer basket designed for breading applications. It features an 8-inch diameter and a 3-inch height with medium mesh construction. The basket is made of steel wire and is coated with a non-stick white plastic. It is suitable for use in various kitchen settings.
| Brand | Winco |
| Brand: Winco |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | MSBW-08M |
| Brand | Winco |
| Weight | 0.82 lbs |
| Shape | round |
| Mesh Type | medium mesh |
| Height | 3" - 4" |
| Length / Diameter | 3" - 8" |
| Material | plastic coated |
| Type | culinary baskets |
|
|
