2-Series Affordable Portable™ 38931 Serving Counter Stainless Steel
Vollrath/Anvel 38931 Serving Counter, Utility
This serving counter is part of the 2-Series Affordable Portable™ Utility Stations. It features a seamless stainless steel top with a buffet style breath guard and an open storage base. The unit is constructed with a walnut woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base and is equipped with four swivel casters, two of which are braked. It is designed for use in food service environments and is NSF certified.
Specifications
- Weight: 180.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 59.00 x 39.50 in
- Material: 20/300 series stainless steel top
- Base Material: Vinyl-clad 20 gauge carbon steel
- Casters: (4) 4" swivel casters (2) braked
Applications
- Serving food in buffet-style settings
- Storing utensils and serving equipment in catering events
- Displaying prepared dishes in cafeteria environments
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Utility Station
- 60"W x 39-1/2"D x 59"H (overall)
- 20/300 series stainless steel seamless top
- with buffet style breath guard
- open storage base
- walnut woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- NSF
- Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | 38931 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 180.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 60.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 39.50 |
| Top Construction | stainless steel top |
| Base Construction | vinyl covered steel base |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" wide (side - side) |
| Working Height | 35" working height |
| Design | mobile modular, open cabinet base |
| Type | solid top unit |
|
|
