2-Series Affordable Portable™ 3896060 Serving Counter Stainless Steel
Vollrath/Anvel 3896060 Serving Counter, Cold Food
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is a non-refrigerated cold food station designed for food service environments. It is constructed with a 20-gauge carbon steel frame clad in vinyl and features a seamless 20-gauge 300 series stainless steel work surface. The unit includes a buffet style acrylic breath guard and is equipped with locking casters for mobility.
Specifications
- Model: 3896060
- Weight: 315.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 59.00 x 39.50 in
- Voltage: 120V/60/1-ph
- Amps: 8
- Includes buffet style acrylic breath guard with 12" clearance
- 6" deep stainless well with 1" drain
- Includes (3) lights (bulbs not included)
Applications
- Serving cold dishes in buffet settings
- Displaying chilled salads and desserts in cafeterias
- Holding cold food items in catering events
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Cold Food Station
- non-refrigerated
- (4) pan
- 60"W x 39-1/2"D x 35"H
- 6"deep stainless well with 1" drain
- 35"H work surface
- includes buffet style acrylic breath guard with 12" clearance & (3) lights (bulbs not included)
- walnut woodgrain finish solid base
- cord & 5-15P
- 8amps
- 120v/60/1-ph
- (4) locking casters
- UL
- NSF
- Made in USA (contact Vollrath for lead time)
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | 3896060 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 315.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 60.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 39.50 |
| Base Finish | wood |
| Top Construction | stainless steel top |
| Pan Capacity | (4) pan |
| Mobile or Stationary | mobile |
| Cooling Type | ice cooled |
| Base Construction | vinyl covered steel |
| Working Height | 35" |
| Base Design | fully enclosed |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
|
|
