Features
  • Stainless steel construction for durability and easy maintenance
  • Environmentally friendly hydrocarbon refrigerants (R-290)
  • Temperature range of 33°F to 39°F for optimal food storage
  • Heavy-duty top panel designed to support countertop cooking equipment
  • Four 4" diameter swivel casters with front brakes for easy mobility
  • Innovative hot gas frame heating system reduces condensation and improves energy efficiency
  • Drawers accommodate 4" deep 12" x 20" food pans, maximizing storage capacity
  • Lifetime guaranteed heavy-duty all metal door handles
Certificates & Compliance
NSF/ANSI 7 Certified
Complies with safety and performance standards for commercial refrigeration equipment.
ETL Listed
Meets the standards for electrical safety and performance.
From The Manufacturer
  • 2 Drawers Chef Base 48"
  • FLAT TOP
  • R-290 Refrigerant
Brand Blue Air Commercial Refrigeration
https://www.usaequipmentdirect.com/web/image/product.template/12602/image_1920?unique=99718d0
    Guaranteed Safe Checkout
SKU BACB48-HC
Weight 220.00 lbs
Dimensions (HxWxD) 25.13 x 48.00 x 31.00 inches
Height 25.13
Width 48.00
Depth 31.00
Exterior Finish all stainless steel exterior
Width 37" - 48" wide