Comstock Castle F3218-36 Gas Range 48-Inch Restaurant
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Comstock Castle F3218-36 Range, 48" Restaurant, Gas
The Comstock Castle F3218-36 is a gas range designed for restaurant use. It features a 48-inch wide construction with two star burners, a 36-inch griddle, and two space-saver ovens. The range is built with a stainless steel exterior, back riser, and high shelf, providing durability and functionality in a commercial kitchen setting.
Specifications
- Weight: 775.00 lbs
- Dimensions: 48.00 x 59.00 x 30.50 in
- Total BTU: 174,000
- Gas Connection: ¾" NPT
- Cook Surface Height: 37"
Applications
- Cooking a variety of dishes in restaurant kitchens
- Baking and roasting in commercial food service operations
- Grilling and frying in catering services
Certifications
cETLus
Certified by Intertek to meet electrical and safety standards for use in the United States and Canada.
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
From The Manufacturer
Range, gas, 48" wide, (2) Two star burners (Front burner 24,000 BTU) (Rear burner 30,000 BTU) with 12" square cast iron grates, (1) 36" - 3/4" thick griddle with manual controls, (2) space-saver ovens with enamel door & bottom linings, (1) rack per oven with 3 positions, stainless steel exterior, back riser & high shelf, 6" stainless steel legs, 37" tall to cook surface, ¾" gas connection, 174,000 BTU, NSF, cETLus| Brand | Comstock Castle |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | F3218-36 |
| Brand | Comstock Castle |
| Weight | 775.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 48.00 x 30.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 48.00 |
| Depth | 30.50 |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Base | (2) standard / space saver ovens |
| Top | (2) open burners, (1) 36" griddle |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
|
|
