Comstock Castle F3430-18-2.5RB Gas Range 48-Inch Restaurant
Comstock Castle F3430-18-2.5RB Range, 48" Restaurant, Gas
The Comstock Castle F3430-18-2.5RB is a 48-inch wide gas range designed for restaurant use. It features a combination of cooking surfaces including an 18-inch griddle and a 30-inch char-broiler. The unit is constructed with a stainless steel exterior and includes a large oven with enamel door and bottom linings, providing multiple cooking options. The range also incorporates a storage area and is supported by stainless steel legs.
Specifications
- Weight: 830.00 lbs
- Dimensions: 48.00 x 46.00 x 30.50 in
- Gas Connection: 3/4"
- Total BTU: 160,000
- Oven Dimensions: 31.5"w x 22"d x 14"h
Applications
- Cooking a variety of dishes in restaurant kitchens
- Grilling meats and vegetables in commercial food establishments
- Baking and roasting in catering operations
Certifications
Certified by Intertek to meet electrical and safety standards for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
From The Manufacturer
Range, gas, 48" wide, (1) 18" - 3/4" thick griddle with manual controls, (1) 30" char-broiler with iron radiants, extra wide 31" oven with enamel door & bottom linings, (1) rack with 3 positions, (1) 10" wide cabinet base storage area enclosed on 3 sides with galvanized steel interior, stainless steel exterior & 7" high backguard, 6" stainless steel legs, 37" tall to cook surface, 3/4" Gas Connection, 160,000 BTU, NSF, cETLus| Brand | Comstock Castle |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | F3430-18-2.5RB |
| Brand | Comstock Castle |
| Weight | 830.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 46.00 x 48.00 x 30.50 inches |
| Height | 46.00 |
| Width | 48.00 |
| Depth | 30.50 |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Base | (1) standard oven, (1) cabinet |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Top | (1) 18" griddle, (1) 30" charbroiler |
|
|
