Ice-O-Matic UCG130A Ice Maker 130 lb Daily Production
Ice-O-Matic UCG130A Ice Maker with Bin, Cube-Style
The Ice-O-Matic UCG130A is an undercounter ice maker designed to produce clear, long-lasting gourmet ice cubes. It features a compact design with a stainless steel and fingerprint-proof plastic construction, making it suitable for various under-counter or bar applications. The unit is equipped with a self-contained condenser and uses environmentally friendly R290A refrigerant.
Specifications
- Dimensions: 18.25 x 31.00 x 22.25 in
- Weight: 97.00 lbs
- Ice production: Up to 121 lbs per day
- Ice storage capacity: 48.5 lbs
- Voltage: 115V/60Hz/1ph
- Material: Stainless steel and fingerprint-proof plastic
This ice maker uses R290A Hydrocarbon refrigerant, which is environmentally friendly.
Applications
- Producing ice for bar settings
- Supplying ice in restaurant kitchens
- Providing ice for catering services
Certifications
Certified by Intertek to meet electrical and safety standards for use in the United States and Canada.
Tested and certified by Intertek to meet sanitation and food-safety standards for commercial kitchen use.
Warranty
Every UCG Ice-O-Matic ice maker is backed by a warranty that provides both parts and labor coverage. Three years parts and labor.
From The Manufacturer
- Cube Ice Maker
- gourmet cube-style
- undercounter
- air-cooled
- self-contained condenser
- approximately 121 lb/57 kg production/24 hours
- 48-1/2 lb. capacity built-in bin
- stainless steel & fingerprint-proof plastic construction
- adjustable legs
- R290A Hydrocarbon refrigerant
- 115v/60/1-ph
- cord
- cETLus
- ETL-Sanitation
| Brand | Ice-O-Matic |
| Brand: Ice-O-Matic |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | UCG130A |
| Brand | Ice-O-Matic |
| Weight | 97.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 31.00 x 18.25 x 22.25 inches |
| Height | 31.00 |
| Width | 18.25 |
| Depth | 22.25 |
| Condenser Type | air-cooled |
| Bin Storage Capacity | 0 - 50 lb bin capacity |
| Finish | stainless steel |
| Cube Type | full size/dice |
| Production per 24 hr | 101 - 200 lb = 46 - 90 kg |
|
|
