Royal Range Delux Series RDTG-60-D Griddle Gas Countertop
Royal Range RDTG-60-D Griddle, Gas, Countertop
The Royal Range RDTG-60-D is a countertop gas griddle designed for commercial use. It features a 60-inch wide cooking surface with a 1-inch thick polished steel plate. The griddle is built with a fully welded frame and includes thermostatic controls for precise temperature management. It is equipped with a 4-inch grease trough for efficient grease management and has stainless steel sides and a front valve cover. The unit is insulated with 1,200°F mineral wool and comes with 4-inch adjustable legs.
Specifications
- Weight: 745.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 14.00 x 38.50 in
- Cooking Surface: 60" W x 30" D
- BTU: 150,000
- Gas Connection: 3/4” NPT on the right hand rear
Applications
- Cooking a variety of dishes in restaurant kitchens
- Preparing meals in catering services
- Grilling food items in fast food establishments
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
Two-year limited warranty is defined by parts and labor for the first year and parts only for the second year on legitimate warranty issues.
From The Manufacturer
Delux Series, Griddle, countertop, gas, 60" W x 30" D cooking surface, 1" thick polished steel plate, thermostatic controls, 4" grease trough, stainless steel sides & front valve cover, all welded frame with 1,200° mineral wool insulation, 4" adjustable legs, 150,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation, NSF| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RDTG-60-D |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 745.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 14.00 x 60.00 x 38.50 inches |
| Height | 14.00 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 38.50 |
| Griddle Plate Finish | smooth steel |
| Cooking Surface Width (side - side) | 55" - 60" |
| Plate Thickness | 1" |
| Controls | thermostat / solid state controls |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 30" - 36" |
|
|
