Royal Range Delux Series RHEF-60-CM Fryer Gas Floor Model Full Pot
Price:
We're Online
Mon–Fri 9am–5pm · Sat 9am–3pm EST
Royal Range Electric Series RRE-GT60-C Electric Restaurant Range 60-Inch
Royal Range Delux Series GT-36 Griddle Gas Countertop
Similar Products
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Royal Range RHEF-60-CM Fryer, Gas, Floor Model, Full Pot
Specifications
  • Weight: 210.00 lbs
  • Dimensions: 19.50 x 45.00 x 33.50 in
  • Cooking Area: 14” x 18”
  • Gas Connection: 3/4” NPT on the right hand rear
  • Electrical: 120V, 60 Hz, 1 Ph, 2 Amps
  • BTU: 99,000
65% Energy Efficiency
95 lbs. Per Hour Production Capacity
60 lb Capacity Stainless Steel Tank
Applications
  • Frying large batches of food in restaurant kitchens
  • Preparing fried menu items in fast food establishments
  • Cooking fried appetizers in catering services
  • Supporting high-volume frying needs in cafeterias
Warranty
From The Manufacturer
Delux Series, Fryer, gas, floor model, tube-fired, 60 lb. capacity, computer control with individual programming capabilities for temperature & compensating time, automatic pilot ignition, (3) in-shot burners, three baskets, stainless steel frypot, & cabinet, 6" adjustable legs, 120v/60/1-ph, 2.0 amps, 6' cord with ground plug, 99,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation