Royal Range Electric Series RRE-GT60-C Electric Restaurant Range 60-Inch
Price:
We're Online
Mon–Fri 9am–5pm · Sat 9am–3pm EST
Royal Range Electric Series REF-1417-4-DM2 Electric Fryer Multiple Battery
Royal Range Delux Series RHEF-60-CM Fryer Gas Floor Model Full Pot
Similar Products
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Royal Range RRE-GT60-C Range, 60" Restaurant, Electric
Specifications
  • Weight: 1235.00 lbs
  • Dimensions: 60.00 x 56.50 x 41.00 in
  • Voltage: 208V or 240V
  • Phase: 1 Phase or 3 Phase
  • Total KW: 27.0kW
Applications
  • Cooking a variety of dishes in restaurant kitchens
  • Baking and roasting in commercial food service operations
  • Grilling and frying in catering services
Warranty
From The Manufacturer
Electric Series, Restaurant Range, electric, 60", (1) 60" griddle, 3/4" thick plate, thermostatic control, (1) convection oven and (1) standard oven, 5-surface porcelain oven interior, (2) 5-position chrome rack guides, (2) chrome racks, stainless steel front, sides, landing ledge, backguard, valve cover, kickplate, & high shelf, 6" legs, adjustable feet, 27.0kW, cCSAus, CSA-Sanitation
Brand Royal Range
https://www.usaequipmentdirect.com/web/image/product.template/35443/image_1920?unique=9620368
Call for Help Website Price Call Us For More Information !
  • Brand
This combination does not exist.
  • [Price Match Guarantee] Price Match Guarantee
    Price Match Request
    Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote!
  • Financing
  • Guaranteed Safe Checkout
    Guaranteed Safe Checkout
SKU RRE-GT60-C
Brand Royal Range
Weight 1235.00 lbs
Dimensions (HxWxD) 56.50 x 60.00 x 41.00 inches
Height 56.50
Width 60.00
Depth 41.00
Plate Thickness .750" = 3/4"
Vent backriser with hi-shelf
Base (1) standard oven, (1) convection oven
Exterior Finish stainless steel front & sides
Top (1) 60" griddle with thermostat