2-Series Affordable Portable™ T389462 Serving Counter with Durable Construction
Vollrath/Anvel T389462 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is a hot food station designed for efficient food service operations. It features a durable construction with a walnut woodgrain vinyl-clad 20-gauge carbon steel base and a stainless steel work surface. This model includes four thermoset sealed wells, each with individual manual dial controls, and a buffet-style breath guard. It is equipped with a manifold drain system and comes with an open storage base.
Specifications
- Weight: 220.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 208-240v/60/1-ph
- Amperage: 11.5-13.3 amps
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
- Power Cord: NEMA 6-20P
Applications
- Serving hot meals in buffet settings
- Maintaining temperature of prepared dishes in catering events
- Providing hot food service in institutional dining facilities
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station Deluxe
- (4) well
- 60"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- with buffet style breath guard
- open storage base
- individual manual dial controls for each 600-800 watt thermoset sealed well (no spillage pans required)
- manifold drain
- walnut woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 208-240v/60/1-ph
- 11.5-13.3 amps
- cord with NEMA 6-20P
- cULus
- NSF
- Made in USA (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | T389462 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 220.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 60.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (4) pan |
| Working Height | 35" |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Design | enclosed storage base |
| Well Type | sealed well |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
|
|
